W ostatnich latach ryby w diecie człowieka zaczęły mieć bardzo duże znaczenie. Już w latach 70-tych naukowcy zwrócili uwagę na zmniejszoną śmiertelność wywoływaną chorobami serca dzięki spożywaniu dużych ilości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych zawartych w rybach.

Oprócz tego spożywanie ryb zmniejsza ryzyko zawałów i udarów mózgu, wpływa na obniżenie ciśnienia krwi, pomaga w leczeniu chorób przemiany materii ( cukrzycy, otyłości). Mięso ryb jest również bogate w witaminy A, D i K oraz B1, B2, PP.

W obecnych czasach ryby reofilne przez zmiany środowiska sporadycznie przystępują do tarła w warunkach naturalnych. Innym czynnikiem, który destrukcyjnie wpływa na stan pogłowia gatunków rzecznych jest nasilające się kłusownictwo.

Nawarstwianie się tych czynników doprowadziło do umieszczenia niektórych na liście gatunków zagrożonych wyginięciem. Ryby reofilne ze względu na swoją waleczność, siłę i spryt są znakomitym kąskiem dla wędkarzy. Ich walory fizyczne sprawiają, że są nimi coraz częściej zarybiane zbiorniki zamknięte i otwarte przeznaczone głównie do celów rekreacyjnych.

Projekt i wykonanie: Systemy Przetwarzania Danych Wojciech Jałmużna